Czy epidemia w skali światowej była do przewidzenia? Teoretycznie — tak. Czy jesteśmy na nią przygotowani? Nie. Mamy do czynienia z „klasycznym” czarnym łabędziem. Z drugiej strony mamy za sobą lata wzrostu gospodarczego oraz dysponujemy technologiami cyfrowymi pozwalającymi na masowe wprowadzenie pracy zdalnej. Moim celem nie jest jej gloryfikowanie, jednak na chwilę obecną może się okazać jedyną alternatywą pracy dla wielu zespołów.

Przełomowe czasy potrzebują przełomowych ludzi. Warto się zastanowić, jakie działania powinni podjąć liderzy. Trudność przewodzenia wymusza obecnie twardość, konsekwencję i samodyscyplinę, jednak z drugiej strony także i wykazanie się zrozumieniem dla emocji swoich pracowników.

LUDZIE- ZESPÓŁ
W sytuacji kryzysowej warto pamiętać, że najbardziej wartościowym kapitałem firmy są jej ludzie. Warto o nich zadbać — szczególnie o tych z grup podwyższonego ryzyka, starszych i przewlekle chorych. Informuj pracowników o procedurach bezpieczeństwa, zero-jedynkowo egzekwuj nieprzestrzeganie zasad w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Wpływaj na zachowania pracowników swoim przykładem.

MOTYWACJA, KOMUNIKACJA, INFORMACJA
Uczciwie informuj pracowników o sytuacji, „ucinaj” plotkowanie i spekulacje. W przypadku wprowadzenia pracy zdalnej kontaktuj się o ustalonych porach z całym zespołem. Wprowadzaj dzienne podsumowania wyników — pracownicy będą widzieli postępy swojej pracy, a jak wiemy, nic nie motywuje tak, jak progres.

EKSPERYMENTUJ
Przeramuj” obecny stan z zagrożenia na wyzwanie. Zobacz, jakie procesy biznesowe można wykonywać zdalnie, przeanalizuj, zoptymalizuj i ulepsz je, szukaj nowych metod pracy. Może się okazać, że taki „reset” organizacji będzie idealnym czasem na zrzucenie starego pancerza i możliwością na stworzenie nowego. 


DBAJ O WYNIKI, TWÓRZ ZAPASY
Lider to także sprawny gospodarz. Wiadomo, że wyniki będą słabsze, więc zawczasu przeanalizuj, co możesz zrobić, aby je polepszyć — gdzie można zredukować koszty, aby podnieść produktywność? Twórz rezerwy, aby jak najdłużej utrzymać organizacje do czasu poprawy sytuacji. Motywuj ludzi — w obecnej sytuacji możesz od nich wymagać więcej, ale tylko jeśli jest to uzasadnione.

ROZWIJAJ LUDZI
Pracownicy wykonujący pracę zdalnie mogą mieć więcej czas do zagospodarowania. Poświęć czas na rozwój. Obecnie mamy nieograniczoną ofertę szkoleń on-line. Dobrze przygotowane i dopasowane do odbiorcy potrafią zdziałać wiele dobrego, chociaż nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z trenerem. Uruchom działania oparte o samokształcenie
i egzekwuj postępy.

W książce Andrzeja Sapkowskiego „Sezon burz” o przygodach Wiedźmina Geralta, opisana jest scena zniszczenia miasta przez tsunami. Katastrofa w ciągu godziny zniszczyła większość miasta, pozbawiając ludzi życia, mienia, dobytku. Gdy ludzie zaczęli lamentować i krzyczeć, odezwał się burmistrz: „Zmarłych opłakać, pochować, zabezpieczyć słabych i bezbronnych i zabierać się za odbudowę, do pracy!”.